sosyal medya adabı

Sosyal medya adabı nasıl olmalıdır

Artık her işletmenin ve kişilerin sosyal medya hesabı var. Bu hesapların belirli bir takipçi sayısına ulaştığını varsayarsak, takipçilerimize karşı belli başlı yükümlülüklerimizin olduğunun da farkında olmamız gerekmektedir. Bugün size profillerimizin daha geniş kitlelere hitap etmesi için göz ardı edilmemesi gereken bir kaç sosyal medya adabı ndan bahsedeceğim.

1- Ayrıştırıcı Olmayın

Paylaşımlarınız belli bir kitleye hitap etmesin. İçinde fanatizm duygular barından içerikler paylaşmaktan sakının. Özellikle siyasi ve ırkçı paylaşımlar yapmayın. Aksine herkesin ilgisini çekecek içerik hazırlayın.

2- Hakaret Etmeyin

Yanlış bulduğunuz kişi veya görüşleri eleştirmekten sakının. Hakaret boyutunu konuşmaya bile gerek yok. Zaten hukuki bir süreç başlatılırsa tüm emekleriniz boşa gidebilir.

3- Yorumlara Karşılık Vermeyin

Gönderilerinize illaki karşıt birileri çıkacaktır. Bu bir rakip firmada olabilir. Onların yaptıkları olumsuz yorumlara sert cevaplar vermeniz sizi küçük düşürecektir. Zaten bilinçli tüketiciler öyle yorumları ciddiye almazlar. En kötü ihtimalle markanıza zarar verdiğini düşünüyorsanız yapılan yorumları silebilirsiniz.

4- Fiyat bilgisi paylaşmaktan sakının

Eğer bir işletmeyseniz ve online satmakta olduğunuz bir ürün varsa mümkün olduğunca fiyat belirtmeyin. Bırakın ilgilenen kişiler size ücretini sorsun. Bu hem etkileşim sayınızı arttıracaktır hem de gelebilecek olumsuz yorumların önüne geçecektir.

5- İçerikleriniz güvenilir olsun

İnternet bilgiye erişimi kolaylaştırırken diğer yandan da yalan haber oranını arttırmıştır. Gönderileriniz gerçeği yansıtan haberleri kapsasın. Doğruluğundan emin olduğunuz içerikler paylaşın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir